Co je endometrióza?

Ženské onemocnění, při kterém se objevují buňky podobné buňkám sliznice dělohy i mimo dělohu, nejčastěji v pánvi. Endometriózu má asi 10 % žen. Z dnešního pohledu se jedná o nevyléčitelné onemocnění. Endometriózu však lze léčit, aby nezpůsobovala obtíže.

Jaké jsou příznaky endometriózy?

Ženy s endometriózou se mezi sebou liší jak jednotlivými příznaky, tak jejich intenzitou.

Typickým příznakem je velmi bolestivá menstruace, někdy doprovázená průjmy, zvracením, nadýmáním. Dalším častým příznakem jsou bolesti při pohlavním styku. Pohlavní styk normálně nebolí. Jedná se o častý omyl šířený mezi lidmi.

Z dalších častých obtíží mají ženy s endometriózou bolesti břicha mimo menstruaci anebo bolesti při vyprazdňování. Některé ženy s endometriózou trpí neplodností.

Obecně může být ale endometrióza zodpovědná za jakékoliv nevysvětlitelné obtíže v podbřišku, které se nedaří vysvětlit jinou příčinou. Každá žena s těmito obtížemi by měla být vyšetřena specialistou.

Jak vzniká endometrióza?

Nejmodernější teorie říkají, že se jedná o tzv. multifaktoriální onemocnění. Některé ženy mají geneticky podmíněný předpoklad k onemocnění, během jejich života dojde z dosud ne zcela jasných příčin u některých z nich k aktivaci tohoto onemocnění. Tato aktivace probíhá již nejčastěji v pubertě, což souvisí se startem menstruačního cyklu a s tím spojenými výkyvy hormonálních hladin, především hormonu estrogenu. Ten stimuluje ložiska endometriózy. Postupně pak dochází k rozvoji příznaků.

Jak se diagnostikuje endometrióza?

Každá konzultace by měla začínat komplexním pohovorem, kdy se posuzuje člověk celostně, nikoliv izolovaně se zaměřením jen na gynekologické obtíže. Jen tak může být stanovena správná diagnóza a především na míru šitý individualizovaný léčebný plán.

Dále se provádí gynekologické vyšetření se zaměřením na všechny struktury malé pánve. Nezastupitelnou roli má expertní ultrazvukové vyšetření celé pánve ženy, které se liší tím, že hodnotí všechny struktury v pánvi, nikoliv jen vaječníky a dělohu jako při standardním gynekologickém ultrazvuku. V některých případech je nutné využít dalších zobrazovacích metod, především magnetické rezonance.

Příznaky, které se objevují u endometriózy, však mohou být způsobeny jinými onemocněními. Je proto výhodou, pokud je žena komplexně vyšetřena specialistou MUDr. Ondřejem Malcharem, který se zabývá celou problematikou chronické pánevní bolesti žen včetně endometriózy.

Společně na to přijdeme!

Jak se léčí endometrióza?

Jedná se hormonálně podmíněné onemocnění, které neovlivňuje pouze gynekologické orgány. Endometrióza produkuje mnohé látky, které ovlivňují celý organismus, od metabolismu přes imunitní systém až po samotné prožívání.

Proto základ léčby tvoří hormonální léky, které ovlivňují produkci anebo působení hormonu estrogenu. Tyto schopnosti má kombinovaná hormonální antikoncepce, gestagenní preparáty anebo blokátory gonadoliberinu – hormonu v mozku, které mají schopnost vypnout produkci estrogenů ve vaječnících.

Nezastupitelnou roli má fyzioterapie. U mnohých žen vlivem endometriózy špatně fungují svaly pánevního dna. Správně vedená fyzioterapie je skvělou doplňkovou léčbou, která pomůže odstranit bolesti ženy tam, kde samotná hormonální terapie nestačí. Tato fyzioterapie by měla být indikována jen tam, kde svaly pánevního dna nefungují dobře. MUDr. Ondřej Malchar je edukován v jejich vyšetřování a žena je tedy odeslána k fyzioterapii jen v případech, kdy jí může opravdu pomoci.

Chirurgická terapie doplňuje výše předchozí a v přísně indikovaných případech může ženě pomoci. Často však k ní není důvod, protože hormonální léčba je velmi účinná. Navíc návratnost onemocnění je po samotné chirurgické terapii až 90% v průběhu let. Je to z toho důvodu, že při chirurgické terapii dojde k odstranění pouze viditelných ložisek endometriózy, ale nikoliv již těch mikroskopických, ze kterých se po čase mohou stát nová ložiska. Jen hormonální terapie působí na všechna ložiska endometriózy, mikroskopická i okem viditelná. Nicméně nemusí u všech žen působit stoprocentně na všechny příznaky, protože endometrióza může způsobit vznik srůstů a jizvení, které však umí řešit chirurgie.

Problém alternativních metod jako je čínská medicína, akupunktura, byliny je takový, že nikdo zatím na studiích neprokázal jejich účinnost. Proto nelze jednoznačně říct, zda některé ženy neudávají zlepšení jen na základě tzv. placebo efektu. Do doby potvrzení anebo vyvrácení těchto metod je nelze doporučovat jako nahrazení metod, jejichž účinnost potvrdila věda.

Základem je stanovení individuálního léčebného plánu, který bude naplňovat cíle pacientky, především pak stav, kdy samo onemocnění nebude limitovat spokojenost ženy.

Společně na to přijdeme!