Bolest v ženském podbřišku
Trápí Vás dlouhodobé bolesti v podbřišku, bolestivá menstruace, nepříjemné pocity při pohlavním styku nebo potíže s otěhotněním? Nejste v tom sama – pomáhám ženám, které už příliš dlouho hledají odpovědi.
Jsem gynekolog specializovaný na chronické bolesti v ženském podbřišku, endometriózu a neplodnost. Pracuji v rámci FN Olomouc, kde nabízím vyšetření bez nutnosti doporučení, s individuálním přístupem a srozumitelným léčebným plánem.

Možné příčiny bolesti v podbřišku
Endometrióza
Endometrióza je jednou z nejčastějších příčin dlouhodobých bolestí v podbřišku u žen v plodném věku. Dochází při ní k výskytu ložisek děložní sliznice mimo dělohu, kde mohou vyvolávat záněty, bolest a srůsty. Typickými příznaky jsou silná bolest při menstruaci, bolest v podbřišku, při pohlavním styku nebo při vyprazdňování. U části žen dochází ke snížení plodnosti až neplodnosti. Jelikož běžné gynekologické vyšetření endometriózu často neodhalí, je důležité objednat se ke specialistovi. [Více informací zde.]
Záněty v oblasti pánve
Krátkodobé i dlouhodobé záněty pochvy, dělohy, vejcovodů nebo vaječníků mohou způsobovat bolest v podbřišku. Tyto záněty se často projevují výtokem, pálením, svěděním nebo bolestí při pohlavním styku. Někdy jsou způsobeny pohlavně přenosnými infekcemi, např. Chlamydia trachomatis nebo kapavkou. Často probíhají nenápadně, ale mohou mít vážné důsledky pro plodnost.
Srůsty po operacích nebo zánětech
Po prodělaném zánětu nebo operaci v oblasti břicha mohou vznikat srůsty – vazivové spoje, které vytvářejí nepřirozené tahy mezi orgány. Ty pak mohou způsobovat tlak, nárazové nebo trvalé bolesti. Diagnostika bývá náročná a často vyžaduje podrobná vyšetření.
Onemocnění močového měchýře nebo střev
Chronický zánět močového měchýře nebo onemocnění střev jako celiakie, Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida se mohou projevovat bolestmi v podbřišku, průjmy, nadýmáním či celkovým břišním diskomfortem. Tyto obtíže mohou ovlivnit pánevní dno a vyvolat gynekologické symptomy.
Nádory, cysty a myomy
Nezhoubné nádory dělohy (myomy), cysty na vaječnících nebo jiné útvary v pánvi mohou způsobovat bolesti v podbřišku, myomy navíc silné menstruace či krvácení mimo cyklus. U mladších žen mohou myomy ovlivnit plodnost. Ultrazvuk je základní metodou pro jejich diagnostiku.
Poruchy pánevního dna
Napětí nebo dysbalance svalů pánevního dna může způsobovat bolesti při styku, při vyprazdňování nebo chronické bolesti v podbřišku. Obtíže často souvisejí s jinými onemocněními, psychickým stresem nebo porody. Diagnostika bývá komplexní a někdy vyžaduje mezioborovou spolupráci.
Jiné příčiny
Bolest v podbřišku může mít i mimogynekologické příčiny – například výhřez meziobratlové ploténky, revmatologické nebo neurologické onemocnění. Také může být přenesená z jiných částí těla, například kyčlí či horní části břicha.
Společně na to přijdeme!

Nepodceňujte dlouhodobé obtíže
Chronická bolest v podbřišku, obzvláště pokud je spojena s dalšími příznaky (bolest při pohlavním styku, menstruaci, vyprazdňování apod.), si zaslouží komplexní gynekologické vyšetření. Včasná diagnóza často pomáhá předejít dalším komplikacím a zlepšit kvalitu života.
Objednejte se ke komplexnímu vyšetření v rámci FN Olomouc – bez doporučení, s individuálním přístupem a respektem k Vaší situaci.